Різдвяні канікули у Львові: архітектурний вимір
З 10 по 12 січня 2013 року 35 молодих архітекторів з Києва, Дніпропетровська, Одеси та Харкова провели свої Різдвяні канікули в одному з найкрасивіших міст України – у казковому Львові.
Проте це був не просто відпочинок, а повноцінний архітектурний семінар навчально-комунікативного характеру, в рамках якого відбулись виставки, презентації, екскурсії і навіть спортивний чемпіонат з боулінгу.
Прибули молоді архітектори з різних міст України на запрошення Молодіжного крила Львівської обласної організації Національної Спілки Архітекторів України при організаційній підтримці агенції з архітектури та будівництва BzB advertising. Проживали учасники цього семінару в центрі міста в готелі «Жорж», який після оновлення перетворився в одне з багатьох затишних та комфортних помешкань для гостей Львова.
Частина учасників семінару прибула ще у середу – 9 січня.
Проте основні заходи розпочались у четвер – 10 січня. А саме після поселення та обіду, гості з змонтували та відкрили виставку «950х600» - архітектурних творів молодих архітекторів України (що була організована Дніпропетровською організацією НСАУ). Виставка розмістилась у холі готелю перед конференц-залом.
У самому ж Конференц-залі готелю «Жорж» з 16.00 розпочалась презентації доповідей організаторів, спонсорів та учасників цього семінару.
Першою презентацією був виступ відомого львівського архітектора – Михайла Ягольника, який розповів про історичні віхи розвитку сучасної архітектури Львова, чим познайомив гостей міста з традиціями його архітектури, найновішими цікавими об’єктами та перспективами розвитку забудови нашого міста.
Далі перехопили естафету виступів представники компанії «AGC», які познайомили присутніх з новинками склопрозорих віконних конструкцій, без яких неможливо уявити жоден з сучасних архітектурних об’єктів.
Наступною презентацією був виступ дніпропетровських архітекторів Ольги Подушкіної та Юрія Базаренко, які розповіли про ідею, організацію та результати виставки творчості молодих архітекторів України - «950х600».
Далі представник фірми «Armstrong» розповів про один з мало відомих векторів роботи цієї компанії – покриття підлог з природного лінолеуму, що є практичним, зручним в експлуатації і головне екологічним матеріалом для оздоблення сучасних житлових та громадських приміщень і просторів.
Особливо цікавою була презентація київського архітектора, працівника управління архітектури – Анни Бондар, яка розповіла про одну з важливих стратегічних ініціатив міської влади Києва – реконструкцію набережної Дніпра – «Київська перлина». Важливою особливістю цього проекту є те, що він наглядно показав, як цікаву і важливу для міста ідею можна опрацювати спершу на рівні авторської концепції, згодом як тему ворк-шопу, потім обрати найкращий проект у міжнародному архітектурному конкурсі і розпочати його реалізацію у тісній співпраці з владною адміністрацією міста.
Наступним був виступ представників компанії Аленбуд, які розповіли про сучасні можливості проектування та реалізації оригінальних авторських ідей у конструкціях покрівель з натуральних матеріалів: черепиці та сланцю.
Презентація архітектора Ігоря Лялюка з Харкова поставила питання та спробувала дати відповіді на актуальну архітектурну проблематику сьогодення: «Чи є життя після економічної кризи?». І підсумував він свій виступ пропозицією розробити стратегію діяльності в Україні певних «архітектурних платформ», які б об’єднували найкращих архітекторів для вирішення надскладних та актуальних задач у реальному проектуванні.
А презентація архітектора Олександра Токаря з Одеси показала як в сучасній архітектурі можна інтерпретувати вічні канони краси, що базуються на принципах побудови кристалів води, в основі яких є розвиток структури шестигранника.
Зацікавив присутніх і інтерактив від двох чарівних панянок, що представляли на семінарі фірму Sadolin. Вони переконливо показали як у цьому році були вибрані найбільш трендові кольори та їх поєднання, що без сумніву є важливою інформацією для тих, хто займається проектуванням сучасних інтер’єрів.
А завершив семінар виступ Фаіни Еренбург з компанії Devis Investment, яка презентувала книгу, присвячену сучасним інтер’єрам київських дизайнерів і запросила усіх присутніх подати свої роботи для випуску такого ж якісного каталогу, де були б зібрані найкращі роботи архітекторів та дизайнерів з усієї України.
Підсумки робочого та водночас відпочинкового і пізнавального дня були підведені у неформальних бесідах за дружнім фуршетом.
Наступний день – п’ятниця 11 січня – був присвячений екскурсіям та відпочинку. Зранку, після сніданку, вже о 10.30 учасники семінару автобусом відправились відвідати два нових львівських об’єкти, що були побудовані до футбольного чемпіонату «Євро 2012»: стадіон «Арена Львів» та новий термінал Львівського аеропорту.
Автобусну екскурсію провів голова Правління львівської організації НСАУ Ярема Олесь Богданович, який ще будучи працівником головного управління архітектури та містобудування брав безпосередню участь у розвитку львівської інфраструктури необхідної для проведення чемпіонату.
На засніженій «Арені Львів» нас чекали представники дирекції стадіону. Згодом до екскурсії долучився і керівник проектної фірми «Арніка» Володимир Следзь, який очолював колектив львівських проектантів, що адаптували та розробили робочу документацію до проекту австрійської фірми «Alpinа», архітектори якої є авторами будівлі стадіону.
Володимир Следзь описав загальне об’ємно-просторове рішення стадіону та його функціональне наповнення, адже цей стадіон не лише спортивний об’єкт, але й важлива громадська будівля, в якій є конференц-зали, ресторани, кафе, офіси тощо.
Згодом представник адміністрації стадіону показав приміщення, які обслуговують проведення футбольних матчів: кімнати нарад та підготовки до гри, кімнати для футболістів та тренерів.
Завершальним акордом екскурсії стала розповідь про чашу стадіону: його поле для гри та місця для глядачів і спортсменів. Учасники семінару дізнались про технічне оснащення стадіону, змогли відчути себе футболістами, які сидять на лаві запасних чи тренером команди-чемпіона.
Наступний об’єкт, який репрезентував нову сторінку в архітектурі Львова – недавно збудований термінал Львівського аеропорту. Про історію його спорудження та реалії експлуатації розповіла представниця дирекції аеропорту – пані Галина. Вона докладно пояснила наскільки важливим для такого значного туристичного центру як Львів мати сучасний та комфортний аеровокзал. І як тепер стало легше організовувати транспортне сполучення нашого міста з іншими містами світу та України. Цікавило учасників семінару доля старої будівлі Львівського аеропорту, у відповідь вони дізнались, що насправді на сьогоднішній день конкретних планів дирекція аеропорту не має і шукає інвесторів для того щоб надати нові актуальні функції цій важливій та архітектурно-цікавій будівлі.
Після екскурсії по сучасним об’єктам Львова архітектори-учасники семінару завітали на філіжанку кави до стародавньої «Порохової вежі» - Львівського будинку архітекторів.
А далі розпочалась екскурсія історичним середмістям Львова, яку провів львівський архітектор та педагог Богдан Гой. Він розповів гостям міста про його дивовижну сповнену неймовірних подій та легенд історію, свідками якої є величезна кількість будинків, які своєю архітектурою, стилем та оздобами можуть розказати архітекторам більше ніж книжки та підручники. Від найдавніших часів – з моменту заснування Львова князем Данилом Галицьким – до ще недавніх подій здобуття Україною незалежності, кожна історична віха залишила свій слід в архітектурному середовищі Львова, в образах величних храмів, вишуканих кам’яниць та великої кількості пам’ятників і монументів.
Далі молоді архітектори змогли самі прогулятися затишними вуличками міста, відвідати його кав’ярні та насолодитись незабутньою атмосферою Різдвяних свят.
А вже у вечері всі разом зі своїми колегами зі Львова зустрілись у відпочинковому центрі «Булька», який розміщений у ТЦ «ВАМ» на вулиці Б.Хмельницького. Тут не лише відбулось святкове підведення підсумків заходу за гальбою львівського пива, але й був організований чемпіонат з боулінгу, у якому звичайно перемогла дружба.
25.01.2013