Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019

27 червня – 3 липня 2019 року у Львові вже вдруге відбувся Фестиваль архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019, який отримав рівень міжнародного і розширив як географію, так і мистецькі горизонти. Цьогорічний Фестиваль носив назву «Де? Конструкція» і був присвячений темі пошуку конструктивного діалогу між різними видами мистецтв, об’єднавши в одному місці архітекторів, дизайнерів, митців, музикантів та інших творчих особистостей, так як гаслом Фестивалю стала фраза: «Архітектура, яка об’єднує». Основною метою Фестивалю є популяризація сучасної української архітектури та підвищення конкурентоздатності українських архітекторів.
Офіційне відкриття Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019 відбулося 28 червня, проте вже напередодні до Львова почали з’їжджатися гості з інших міст України та Європи, для яких голова Львівської спілки архітекторів та головний організатор Фестивалю Богдан Гой провів ознайомчу екскурсію вечірнім містом.
Вже наступного дня, починаючи з урочистого відкриття Фестивалю, відвідувачів чекала цікава та насичена програма. На трьох поверхах Порохівні розмістилася виставка кращих дипломних проектів студентів Національного університету «Львівська політехніка» та художніх інсталяцій викладачів та студентів Львівської академії мистецтв. Одразу після відкриття розпочався архітектурний кінофестиваль, на якому було представлено архітектурні відеопрезентації учасників конкурсу, де кожен автор детальніше розповідав про свій проект. У конкурсі було представлено 5 номінацій. Участь могли брати всі архітектори, архітектурні бюро та студії, а також компанії, що займаються будівництвом, міським дизайном та міським плануванням.
Активною та пізнавальною була програма для молоді. Студенти взяли участь у захоплюючому архітектурному квесті по Львову, присвяченому Року Івана Левинського. Всього було сформовано 3 команди по 3 учасника в кожній та складено 3 різні маршрути. Команди шукали підказки, заховані на фасадах будівель. Усі будівлі об’єднувало те, що вони були споруджені фірмою Івана Левинського. Перемогу здобула команда, що перша розгадала всі зашифровані будівлі та повністю пройшла свій маршрут.
В перший день Фестивалю ВЕЖА-2019 відбувся дискусійний майданчик «Місто та спадщина» модератором якого виступив Юрій Горалевич. Тема дискусії була «Пошук формули стратегічного розвитку Львова». У дискусії взяли участь такі провідні львівські архітектори і науковці як Богдан Черкес, Богдан Гой, Ігор Кузьмак, Галина Петришин, Ігор Данчак, Віталій Дубина, Ігор Яблонський та Микола Гайда, які разом з учасниками Фестивалю поринули в атмосферу вільних висловлювань та інтелектуальної розмови.
У рамках Фестивалю ВЕЖА-2019 директор «Центру технічного світла» ES-SYSTEM Ігор Сметана провів майстер-клас «Людиноцентричне освітлення», де охоче ділився своїм досвідом та розповідав про сучасне людино-орієнтоване освітлення та про те, як досягти максимум природнього світла в закритих середовищах, що таке циркадні ритми людини та як адаптувати штучне освітлення до них. Сучасні технології компанії ES-SYSTEM розроблені для реалізації систем штучного освітлення, орієнтованих на людину. Нестандартна інсталяція компанії з назвою «Світло Адама...» (Adam’s Light...) наочно демонструвала вплив світла на здоров’я і працездатність людини та збирала біля себе чимало зацікавлених.
Авторська лекція заслуженого архітектора України Дмитра Антонюка та перегляд документального кінофільму про українського художника-авангардиста Казимира Малевича, ексклюзивне право Спілці на показ якого надало Fresh Production UA, зібрали велику аудиторію, яка дізналася про маловідомі факти з життя видатного митця та познайомилася ближче з його творчістю.
В цей час в рамках дитячої програми відбувся дитячий архітектурний квест «Слідами архітектурних перлин міста Львова» у пошуках визначних пам’яток Івана Левинського, дитячий ворк-шоп по створенню кімнати своєї мрії, акварельний майстер-клас «Моє місто» та виготовлення слаймів.
Продовження святкування відкриття другого Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019 відбулося у нічному клубі «Малевич». Спеціально до фестивалю було відкрито виставку-конкурс SUPREMUS, присвячену 140-річчю з дня народження Казимира Малевича, на якій були представлені постери конкурсантів. Саме тема супрематизму стала вихідним матеріалом для створення плакатів.
Після перегляду виставки архітектор Марко Савицький провів ексклюзивну екскурсію клубом, в якому його творча студія «Savytskyy Design» здійснила повну реконструкцію, збільшивши місткість закладу більш ніж у двічі (з 600 до 1500 осіб), не змінюючи його об’ємів. Архітектор розповів про особливості розроблення функціонального зонування, а також проектування конструкцій та інтер’єрів клубу.
Завершився перший вечір Фестивалю вечіркою у клубі «Малевич».
Наступний день розпочався з еко-пікніка: «Місто-сад Івана Левинського» у Ботанічному саду Національного лісотехнічного університету, що був організований за підтримки Українського культурного фонду в рамках Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв «ВЕЖА». Метою заходу було мотивувати збереження і розвиток архітектури міста. Програма включала в себе різноманітні заходи: екскурсію Лісотехнічним університетом історикині архітектури Тетяни Казанцевої «Бурса Українського Педагогічного товариства: архітектура, історія, сучасність», екскурсію Ботанічним садом ландшафтної архітекторки Оксани Олейнюк-Пухняк «Сецесійні зарисовки рослинного світу Львова початку ХХ століття», а також мистецькі розписи тіла хною – мехенді, виготовлення авторських ксилографічних гравюр та дитячу програму. Наймолодші учасники фестивалю розмальовували гіпсові фігурки, майстрували маски та грали командні ігри. Справжньою родзинкою програми стало виготовлення гравюр: і дорослі, і діти робили відбитки із зображенням Будівлі Українського Педагогічного товариства та надписом «Іван Левинський», складали їх у спеціально приготовані конверти та забирали з собою на пам’ять.
В цей час у стінах «Львівської політехніки» проходила відкрита лекція спеціального гостя Фестивалю – відомого італійського архітектора Аттіліо Террані – професора Міланської політехніки, який викладає у школі Баухауз у Дессау (Німеччина). Архітектор поєднує архітектурну практику з теоретичними працями, в яких досліджує архітектуру модернізму.
А в Пороховій вежі паралельно відбувався перегляд документальних кінофільмів про архітектуру Івана Левинського спільно з дослідницею проекту Наталією Матлашенко та архітектором Віталієм Шуляром. Фільми були відзняті спеціально для проекту «Іван Левинський. Імпульс», що проходив у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики навесні.
Довгоочікуваною подією Фестивалю ВЕЖА став дискусійний майданчик Tubadzin Arena Design: «Зміни в різних напрямах, пов’язаних з діяльністю архітекторів», модератором якого була Ева Кришкевич. Вона порушила актуальне питання змін у реальності, що оточує людину, питання про технології, тренди та їх проникнення, а також вплив на створення людського простору. Обговорювали проблеми «коботизації», як природного етапу технології 4.0, а також комфорту у людському просторі та як його проектувати, враховуючи майбутнє, природу і свободу архітекторів і клієнтів.
Логічним продовженням лекції-дискусії Еви Кришкевич став архітектурний ворк-шоп Tubądzin з виготовлення макетів, присвячений темі пошуку простору комфортного для існування людей. У воркшопі взяло участь 12 команд, які за 2 години мали створити 3D макет малої архітектурної форми на тему: Future Context – сценарії майбутнього в контексті простору для людей: Wellbeing (Добробут). Переможці конкурсу отримали нагороди – за перше місце поїздку до Італії на виставку CERSAIE, а за друге та третє – поїздку до Польщі на виробництво Tubądzin.
В той час, як команди працювали над макетами, відвідувачі мали змогу відвідати авторську лекція-дискусію ще одного спеціального гостя Фестивалю – Мартена Дюплантьє – президента національної асоціації архітектури у Франції, який розкрив свої секрети проектування, зазначивши, що його команда прагне інтегрувати контекстний підхід з інтенсивним дослідницьким процесом, а також в їхній практиці велике значення надається дослідженням і експериментам, які базуються на прагненні знайти реальні відповіді на архітектурні проблеми.
Вечір закінчився молодіжною урбан-вечіркою для учасників макетного ворк-шопу в Пороховій вежі з музичним супроводом від DJ Bodrich.
30 червня, третій день Фестивалю, проходив у Свіржі. Зранку учасники Фестивалю вирушили автобусами до оборонного замку XV століття, який знаходиться на невеличкому пагорбі біля озера, розташованого у мальовничому куточку Львівської області.
У подвір’ї замку було відкрито виставку лауреатів щорічного огляду- конкурсу «Премія Національної спілки архітекторів України». Предметом розгляду огляду-конкурсу на здобуття нагород «Премії НСАУ» могли бути як реалізовані об’єкти так і архітектурні проекти за номінаціями: «містобудування», «будівлі, комплекси та споруди», «багатоповерхові житлові будинки», «малоповерхові житлові будинки», «ландшафтний дизайн», «інтер’єр», а також «За вагомий внесок у розвиток архітектури України». Основною метою проведення цього конкурсу є привернення уваги професіоналів та широкої громадськості до роботи архітекторів і дизайнерів, популяризація і відзначення їх досягнень, підняття рівня архітектури і дизайну в Україні.
На території та в приміщеннях Свірзького замку також були представлені мистецькі роботи студентів, випускників та викладачів Львівської національної академії мистецтв: Миколи Молчана, Юрія Коваля, Галини Легкої, Євгена Равського, Володимира Семківа, Вероніки Чередниченко та інших.
В цей же ж день було сформовано три команди, що брали участь в конкурсі інсталяцій. Організатори Фестивалю ознайомили команди з умовами конкурсу: темою робіт було обрано «Початок», а основним матеріалом для виготовлення інсталяцій стала склопластикова арматура. Незважаючи на такий нестандартний робочий матеріал, учасники зразу ж взялися до обговорення ідей та почали жваво замальовувати ескізи.
Традиційно, як і в попередні дні, діяла дитяча програма та проводилися різноманітні спортивно-мистецькі заходи, тож діти весело та активно проводили час разом з дитячими аніматорами.
Музичний супровід заходів Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019 проходив під керівництвом музикознавця Ніни Дикої за участі Тараса Менсцінського та його учнів.
У стінах Свірзького замку учасники архітектурного ворк-шопу Tubądzin, що відбувався напередодні у Пороховій вежі, представляли свої макети, розкриваючи їх основну ідею, після чого члени журі оцінювало їх, вибираючи переможців.
Авторські лекції Ольги Клейтман і спеціальних гостей Фестивалю Дороти Козяри та Аттіліо Террані зібрали повний зал слухачів. Харківська архітекторка, засновниця та керівниця Студії архітектури та дизайну SBM Ольга Клейтман показала найцікавіші проекти, виконані її студією, а саме: масштабні міські проекти – дитячі садки, школи та міські парки та одну з найцікавіших робіт – пейзажно-водний парк у середмісті Харкова.
Дорота Козяра – польська художниця та дизайнерка, що зараз працює в Мілані, розповіла про свій шлях у світі архітектури та дизайну. Коло діяльності Дороти надзвичайно широке – вона розробляє інтер'єри, сценографію, предмети побуту, меблі та виставкові заходи, окрім того створює скульптури та інсталяції, публікує тексти по дизайну і є куратором виставок, що сприяють розвитку дизайну.
Аттіліо Террані продовжив дискусію, розпочату ним напередодні у Національному університеті «Львівська політехніка», тепер у форматі відкритого діалогу, де задався питаннями, якою буде архітектура майбутнього та професія архітектора і яку роль архітектори та їх творчість відіграє у культурно-політичних процесах державотворення.
Після авторських лекцій відбулося нагородження переможців архітектурного конкурсу макетів Tubądzin, в якому перемогу здобула «Команда скульпторів» на чолі з Миколою Молчаном та Артуром Солецьким, друге місце зайняла команда студії архітектури, урбанізму та дизайну «Арніка» та її представники Іван Сакун, Ольга Бойко та Марія Коберинка, а третє місце посіла креативна команда молодих архітекторів Guess Line Architects, яку представляли Андрій Лесюк, Христина Пундак та Андрій Гончаренко.
Завершенням заходів у Свірзькому замку стало оголошення результатів Всеукраїнського архітектурного конкурсу «Премія НСАУ». Найбільше нагород отримала «Студія дизайну та архітектури O.M. Shumelda» – 6 нагород у різних номінаціях, а також приз «Відкриття року».
1 липня – День архітектури України, а отже цей день розпочався з екскурсій архітектурними майстернями та новобудовами Львова. Гості Фестивалю мали можливість обрати, до якої саме екскурсії долучитися. Андрій Асанов провів чудову екскурсію Студією архітектури та дизайну ANDRIY ASANOV та показав найцікавіші спроектовані ним об’єкти, серед яких інтер’єри розважального клубу «Бартка» у Чернівцях, ресторану «Антрекот» в торгово-розважальному центрі «Victoria Gardens» та ресторану «Оцет» на площі Ринок, а також проект 4-поверхового торгово-офісного центру на пл. Петрушевича. Після показу своїх об’єктів Андрій Асанов організував екскурсію до ресторану «Оцет», де його студія розробляла сучасні інтер’єри з меблями, світлом та іншими предметами власного дизайну.
Архітектор Роман Романець провів екскурсію проектно-архітектурною компанією AVR Development та познайомив з наймасштабнішими проектами фірми: інформаційно-культурним центром УКУ – центром митрополита Андрея Шептицького, офісним комплексом «Технопарк», офісом компанії SoftServe, житловим комплексом «Forum Apartment», житловим комплексом «Місто Трав» та ін. Окрім того, він продемонстрував, як іде робота на будівництві ЖК «Forum Apartment» та показав житловий комплекс «Сіті» – найвищу житлову будівлю Львова на даний час.
Також відбулись екскурсії до проектного бюро Володимира Следзя «Арніка» та на виробництво під Львовом міжкімнатних дверей «Брама». Окрема частина гостей та організаторів Фестивалю відвідали екскурсію у Оперний театр ім. Соломії Крушельницької.
У Пороховій вежі тим часом відбувся перегляд фільму Олега Чорного «Проект дощу», який розповідає про подорож молодого українського митця Гамлета Зіньківського до Маріуполя, розташованого за 20 кілометрів від лінії бойових зіткнень між Українськими збройними силами та військами Росії і сепаратистів. Мета цієї подорожі — зробити серію робіт у міському просторі. Режисер картини особисто презентував фільм, розповів про зйомки та відповідав на запитання аудиторії.
До Дня архітектури було проведено великий мистецький захід на відкритій сцені біля Порохової вежі, під час якого відбулося вручення дипломів та відзнак від Львівської міської ради та Львівської обласної державної адміністрації, а також нагородження переможців архітектурного кінофестивалю (гран-прі отримала молода львівська архітекторка Джульєта Ніга), конкурсу постерів «SUPREMUS» (переможниця – архітектор з Києва Юлія Порхун), архітектурного квесту (перемогу здобула команда: Анна Галамай, Вікторія Румянцева і Олена Шельвицька), конкурсу дипломних робіт студентів та мистецьких інсталяцій (кращими дипломними роботами студентів-архітекторів визнано праці Вікторії Альошиної, Володимира Ковпака і Уляни Чоп).
Завершився четвертий день Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019 святковою урбан-вечіркою зі світловими ефектами та дрес-кодом «Keep it white and be futuristic». Під час вечірки відбувся неймовірний перфоменс, що заслуговує особливої уваги, від архітекторки, дизайнерки та модельєрки Юлії Шемчук. Вона створила шубу з кульбаб, яку могли побачити відвідувачі у Пороховій вежі під час відвідин Фестивалю. На вечірці хвиля потужного вітру здула всі кульбабки з шуби, залишивши лише основу, що символізує те, що все є змінне, немає нічого постійного, а тому не потрібно гнатися за останніми новинками у світі моди, дизайну та іншими швидкоплинними речами. Цей маніфест показав, що потрібно цінити те, що ми маємо тут і зараз, цінити кожну хвилину життя та середовище, в якому ми живемо.
Останній день Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв ВЕЖА-2019 закінчився поїздкою на святкову Мистецьку гаївку (пікнік) до Свірзького замку. Учасники конкурсу інсталяцій вже чекали на території замку, завершуючи працю над своїми роботами. Кожна команда продемонструвала свою інсталяцію, після чого журі після палкої дискусії визначило переможців. Перше місце розділили дві команди – команда архітекторів у складі Ірини Качмарик, Христини Підлісецької та Христини Пундак та фастівський митець Олександр Харченко. Дівчата представили інсталяцію під назвою «Початок», що базувалася на послідовності Фібоначчі. Як стверджують учасниці, спираючись на закони фізики: «Початку немає, адже енергія нізвідки не береться і нікуди не зникає». Олександр своєю інсталяцією показав перетворення сніжинки у краплинку води, так як саме вода є початком усього живого. Локацією для своєї постановки він обрав льох, в якому колись зберігали лід або провізію. Переможці конкурсу отримали нагороди у вигляді бетонних статуеток у формі вежі та спеціальний приз – поїздку до Відня на відкриття виставки «Іван Левинський. Імпульс».
Майстерня «Вухата сова» провела майстер-клас з сіноплетіння. Дорослі та діти вчилися виготовляли різноманітні вироби з сіна.
Усі бажаючі малювали зарисовки на природі у Свірзькому замку. На акварельному папері за допомогою пастельних олівців було створено справжні мистецькі шедеври. Серед робіт за допомогою голосування учасників було обрану найкращу – неймовірний пейзаж Юрія Джигіля.
Партнер Фестивалю компанія Loggia розмістила на території замку великий плакат, на якому всі учасники мали змогу щось намалювати.
В цей день відпочиваючих смачною їжею частувала компанія Грілекс, приготованою на професійному грилі.
Політ на повітряній кулі став справжньою атракцією. Велика яскрава куля піднімалася в небо і учасники побачили всю красу Свірзького замку та околиць з висоти пташиного польоту.
Завершився останній день Фестивалю ВЕЖА-2019 запуском небесних ліхтариків та презентацією експериментально вечірнього освітлення замку та його ландшафту від фірми СЕТО.
«Наша мрія – створити у Львові справжній архітектурний фестиваль світового рівня, відвідання якого б стало обов’язковим завданням не лише для митців з України, але й для усіх наших колег з-за кордону. Фестиваль, який би був цікавий кожному, не зважаючи на вік чи сферу діяльності. Саме тому він тривав не два-три дні, а цілий тиждень, як наприклад фестиваль дизайну у Ейндховені чи Театральне квадрієнале у Празі. Це була амбітна задача для нашого організаційного комітету – зробити усі ці дні цікавими та наповненими змістом. Сподіваємось, що наш Фестиваль став знаковою подією у житті не лише Львова, а й всієї України» – підсумував роботу Фестивалю ВЕЖА-2019 голова Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України Богдан Гой.