Кізлер повертається у Чернівці

До 125-річчя Кізлера

До 125-річчя від дня народження відомого архітектора, митця, теоретика, філософа Фредерика Кізлера у Чернівцях ― місті, де він народився, ― відбулась міжнародна конференція, виставка, відкриття пам᾿ятної дошки. Активну участь у організації та проведенні цих заходів взяли викладачі та студенти кафедри дизайну архітектурного середовища «Львівської політехніки» на чолі з завідувачем кафедри професором Віктором Проскуряковим.

Заходи до ювілею Ф.Кізлера ініціювали кафедра ДАС Львівської політехніки та факультет архітектури, будівництва і декоративно-прикладного мистецтва Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича. На конференції, що відбулась 6-7 жовтня у Чернівецькому університеті, науковці, архітектори обговорювали внесок Ф.Кізлера у розвиток сучасної архітектури України та Світу.

Історія Фредерика Кізлера (Friedrich Kiesler) ― незвичайна. Його ― єврея, який народився і виріс в українському місті Чернівцях (тоді Австро-Угорщина), ― вважають австрійським і американським архітектором, адже професійну освіту він отримав у Відні, а от творчо реалізовував себе у США, де працював як архітектор, педагог, скульптор, дизайнер театральних й арт-виставкових просторів. Шедевром ж його архітектурної майстерності став Храм-музей Книги в Єрусалимі, де зберігаються рідкісні рукописи, зокрема унікальні «Кумранскі звитки»,  що були знайдені археологами у печерах біля Мертвого моря. Ф.Кізлера вважають митцем, що прагнув вийти за межі, зокрема розробив сюрреалістичне поняття гнучких, безконечних просторів (архітектурні проекти «Нескінченний театр», «Безмежний будинок», тощо).

У рамках конференції львівські політехніки представили свої концептуальні проекти.

А в галереї «Sweetарт-Знання» було відкрито австрійсько-українську виставку «Фредерик Кізлер ― художник, архітектор, візіонер». Вона триватиме до 25 жовтня.

Про талановитого уродженця Чернівців тепер нагадуватиме й пам᾿ятна дошка, яку встановили на фасаді будинку, де він народився і проживав з народження, від 1890-го до 1908 року (нині вулиця Заньковецької). Дошка ― подарунок авторів зі Львова ― професора Віктора Проскурякова та скульптора Андрія Дацька. У заходах до ювілею митця взяло участь керівництво міста та області, а також гості з Австрії, зокрема Петер Боґнер, директор Міжнародного фонду імені Фредерика і Ліліан Кізлерів у Відні.

15.10.2015

Ірина Шутка

© 2013-2024 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.